Ogłoszenia duszpasterskie
Niedziela Palmowa, 5.04.2020 r.
- W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego również w naszej parafii św. Filomeny obowiązują ograniczenia dotyczące mszy świętych. W nabożeństwie może wziąć udział maksymalnie 5 osób. Od niedzieli wielkanocnej- jeżeli nic się nie zmieni- na Mszy św. będzie mogło być 50 osób. Msze św. o g. 6.00, 10.00 i 12.00
Zachęcam do pozostania w domach i skorzystanie z transmisji mszy w środkach masowego przekazu oraz na stronie www.filomena.gniechowice.info:
–osoby w podeszłym wieku
–wiernych, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura),
–dzieci i młodzież szkolną oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
Tym osobom, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem, ks. Arcybiskup Józef Kupny Metropolita Wrocławski, od 12 marca do odwołania udzielił dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Dla każdego wiernego skorzystanie z udzielonej dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. w niedzielę we wskazanym czasie nie jest grzechem. Msze św. transmitowane w niedzielę o g. 8.00, 10.00, 12.00. W dni powszednie o g. 18.00. W wigilię paschalną o g. 19.00
- Nie będzie odwiedzin chorych z sakramentalną posługą; nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Triduum paschalne: Wielki Czwartek- g. 18.00, Wielki Piątek- g. 18.00, Wielka Sobota- g. 19.00. Można łączyć się duchowo. Na stronie www.filomena.gniechowice.info jest link do transmisji na żywo z Sanktuarium św. Filomeny.
- Msze św.:poniedziałek- g. 18.00- + Patryk Piątek – Msza św. Gregoriańska 27
wtorek- g. 18.00- + Patryk Piątek – Msza św. Gregoriańska 28
środa- g. 18.00- + Patryk Piątek – Msza św. Gregoriańska 29
czwartek- g.18.00- + Patryk Piątek – Msza św. Gregoriańska 30
piątek- g. 18.00- Liturgia Męki Pańskiej
sobota- g. 19.00- Liturgia Wielkiej Soboty – Za Parafian
niedziela- g. 6.00- Za Parafian z procesją rezurekcyjną.
g. 8.00- W intencji p. Filomeny Kuraś z okazji 70 urodzin z prośbą o zdrowie i opiekę
św. Filomeny
g. 10.00- ++ rodziców: Władysław i Stanisława, ++ braci: Bogdan i Zygmunt,, + syn Grzegorz
g. 12.00- + Alina Rękas oraz o zdrowie dla p. Stanisława Rękas o zdrowie
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO –
Błogosławieństwa pokarmów dokonuje w domu ojciec, matka lub ktoś z członków rodziny przed porannym wspólnym posiłkiem w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma świętego. Mt 6, 25a, 32b-33: Bracia i siostry, posłuchajcie słów Ewangelii według świętego Mateusza:
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezus Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w barciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja.
Wszyscy:
Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków. Wszyscy: Amen.
O UZYSKANIU PRZEBACZENIA GRZECHÓW CIĘZKICH W SYTUACJI NADZWYCZJNEJ POZA SPOWIEDZIĄ W WYJAŚNIENIU KS. DR. HAB. JACKA KEMPY
Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 960 przedstawia naukę Kościoła o konieczności spowiedzi: „Indywidualna i integralna spowiedź oraz rozgrzeszenie stanowią jedyny zwyczajny sposób, przez który wierny, świadomy grzechu ciężkiego, dostępuje pojednania z Bogiem i Kościołem. Jedynie niemożliwość fizyczna lub moralna zwalnia od takiej spowiedzi. W takim wypadku pojednanie może się dokonać również innymi sposobami”. Kościół wskazuje taki sposób uzyskania przebaczenia grzechów ciężkich w wyjątkowej sytuacji niemożności wyspowiadania się. Jest nim wzbudzenie żalu doskonałego za grzechy oraz szczere pragnienie (postanowienie) wyspowiadania się. Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 1452) opisując doskonały żal za grzechy stwierdza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości». Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”. Nauka ta opiera się na orzeczeniu Soboru Trydenckiego, który w nauce o sakramencie pokuty uczy o skrusze, czyli o żalu doskonałym: „…chociaż zdarza się, iż skrucha ta jest niekiedy dzięki miłości doskonała i pojednuje z Bogiem zanim jeszcze sakrament zostanie przyjęty, niemniej jednak pojednania tego nie należy przypisywać samej skrusze bez zawartego w niej pragnienia sakramentu” (rozdz. 4). Nauka ta należy do Tradycji Kościoła. Nie umniejsza ona w żaden sposób wagi sakramentu pokuty. Wręcz przeciwnie, pokazuje jego wartość: do otrzymania przebaczenia wszystkich grzechów w takiej wyjątkowej sytuacji potrzebny jest nie tylko żal doskonały, ale też pragnienie spowiedzi. W przyszłości wyrazi się ono ostatecznie w czynie: w akcie spowiedzi, gdy miną nieusuwalne przeszkody. Przy przypomnieniu tej ostatniej zasady, kierującej uwagę ku przyszłej spowiedzi, należy pamiętać, że osoba żałująca za swoje grzechy i pragnąca spowiedzi już teraz otrzymuje przebaczenie – „takie samo” (nie ma innego) jak w spowiedzi, czyli otrzymuje łaskę uświęcającą. Może zatem przyjmować Komunię świętą (w sposób sakramentalny lub duchowy). Co do zachowania zwykłych warunków spowiedzi wypada przypomnieć, że szczery i doskonały żal za grzechy zakłada realizację wszystkich pozostałych warunków: rachunku sumienia, postanowienia poprawy, zadośćuczynienia. Ponieważ ten ostatni nie wiąże się w tym przypadku z obligatoryjną pokutą nakładaną przez spowiednika, to można zakładać, że dobrowolna pokuta będzie owocna, ale jej kształt pozostaje w gestii osoby jednającej się z Bogiem.